• Sayfamız Bakımdan çıkmıştır

Kumru kuşu doğaya salma

aysuni

New Member
Merhaba yuvadan düşmüş bir kumruyu sahiplenip yaklaşık 4 ay kadar evde besledim ama artık havalar ısındığı için doğaya salmayı düşünüyorum.Evde su ve yemek bulması çok rahattı ve tehlikesiz bir ortamda olduğu için dışarıda tek başına yaşayabilir mi? sizce bu doğru bir karar mıdır? Şuan uçmasında ve kendi başına yemek yemesinde hiçbir problem yok son zamanlarda cam kenarına gelen kuşlara başını sallayarak ötmeye başladı.Bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Anıl KAMIŞ

DİYARBAKIR - Yetkili Bölge Temsilcisi
Cevap: Kumru kuşu doğaya salma

Kumrunun evcil hayata alışması çok ilginç. Serbest bırakın doğadaki hem cinslerine katılacaklardır.

aysuni

New Member

Kuşu dısarı bıraktım sizce evin yolunu bulup dönme ihtimali var mıdır?

genckuscu

New Member

onun iç güdüsünde yabani lik vardır ne zaman aç kalırsa camına tıklar bu genellik le kış havalarında olur bahar ve yazda geleceğini ummam iyi etmiş sin salmakla Bu Dünyadaki yaptığın her merhameti yardımı diğer dünyada inş karşına çıkar gerek insan gerek hayvan canlı canlıdır her 2 sinide yaradan Yüce Yaradandır Selamlar

aliosman

New Member

​Ellerinize sağlık ,siz doğrusunu yaptınız...

aysuni

New Member

Kus evin yolunu bulup geri döndü ama çok aç sussuz ve hasta bir şekilde.Bir gün yemek ve su icip dinlenince kendine anca gelebildi.Bence yuvadan düşüp eve alarak büyüten insanlar kuşun özgürlügü yada ölümü arasında bir tercih yapmalılar bunu basıma geldiği için yazıyorum aynı durum da olanlara fikir vermesi amacıyla .Dış dünya ya alışmamış yabani kuşları serbest bırakmak ölüme terk etmek demek.

Şenol ATAV

İSTANBUL - Yetkili Bölge Temsilcisi

düşünceli ve insancıl bir yaklaşım sergilemişsiniz aynı şey benimde başıma geldi atmaca yavrusu bir şekilde fırtınada gemiye geldi ucacak ve kendini beslicek büyüklükte değildi 24 saatte elimden yem yemeye alıştırdım 15 gün boyunca besledim dogaya salmadan 1 hafta önce kesinlikle yaklaşmadım ve iyice korkuttum ki doğada insanlara yaklaşıp çoluk çocuk eline düşüp hırpalanmaması için sonra dogaya geri saldım umarım sağlıklı bir şekilde yaşıyordur bence yabani kuşları doyaga salmadan önce insanlardan uzak durmaları için ürkütülmeli bence kumrunuzher ne kadar siz evde beslemiş olsanızda anne babasının besledigi gibi sağlıklı değildir eger biraz daha evde kendisine vitamin takviyeli bakım yaparsanız kendine geldiginde dogaya salıp ve evin cam kenarı olabilir nereye çok konuyorsa orda yem ve su bulundurursanız doğaya uyum sağlıcaktır saygılarımla

aysuni

New Member

Kuşum zaten anneden beslenicek kadar ufak degil bir kez teredüt ederek dışarı bıraktım 3 4 gün sonra halsiz geldi hic beslenememiş su dahi bulamamış tüylerini kabartıp sürekli uyukluyordu dışkısı yeşil renk daha evvel böyle degildi. bir daha saglıgına kavusturup tekrar bırakmam ölmesi demek.Sizin bahsettiginiz kuş vahşi ve daha zeki bir tür.Kumrular daha korkaklar.Doğası geregi icgüdüsel kendi kendine bakar diye aslında doğal ortamları bile olmayan binalar arası yerlere bırakmak dogru gelmiyor.Bence asıl hatayı doğal ortamından ayırıp evcilleştirerek tekrar sokaklara salmakta yaptım.Umarım yuvadan düşmüş bakıma muhtaç kuşları sahiplenenler aynı hataya düşmezler.

Şenol ATAV

İSTANBUL - Yetkili Bölge Temsilcisi

eger dışkısı yelişimsi beyazlı ve ishal gibiyse büyük ihtimal salmonella olmuştur sağlıklı büyüyemiyen kuşlar hastalıklara açıktır eger dışkısı bu şekildeyse salmotab tablet vermenizi öneririm 5 gün sorada vitamin vermelisiniz ozman kendine gelicektir hastalıgı ilerlemediyse bu şekilde sağlıgına kavuşursa doğaya salmak isterseniz sürekli aynı yerde yemleyin ve orda dursun mesela camın önünde ama bu cam sürekli içeriye güneş alan bi cam olmasın havaların sıcak olmasından dolayı rahatsız olabilir bakım süreci bitip dogaya saldıgınızda camın önüne yem ve su bırakın kuş orayı bildigi için belirli bir süre oraya gelip verdiginiz yemle beslenir sonra yavaş yavaş doğaya uyum sağlar

aysuni

New Member

Açlık ve sussuzluk çektiği için ishale dönük yeşilimsi beyaz bir dışkısı vardı .Sadece Bugday ile besledim.Bugun normale döndü gayet sağlıklı da fakat dışarıya bırakmayı düşünmüyorum zaten kuş en ufak bi ses de ürküp cam kenarından üstümüze uçuyor Dışarıya ilgisini de kaybetti .şimdilik evde beslemeyi düşünüyorum.Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.