• Sayfamız Bakımdan çıkmıştır

SAĞLIKLI KÜMES

Şenol ATAV

İSTANBUL - Yetkili Bölge Temsilcisi
SAYGI DEĞER DOSTLAR HEPİMİZ KUŞLARIMIZA ÇOK BÜYÜK EMEKLER HARCIYORUZ BU EMEKLERİMİZİN HASTALIKLAR SONUCU BOŞA GİTMEMESİ İÇİN BAZI KORUMA YÖNTEMLERİNİ SİZLERLE PAYLAŞICAM BUNLAR BENİMDE KUŞLARIMA UYGULADIGIM BAKIMDIR VE ÇOK MEMNUNUM UMARIM SİZEDE FAYDASI OLUR ( UNUTMIYALIMKİ 1 KORUMA BİN İLAÇTAN İYİDİR )

YEMLEME SABAH AKŞAM VE KUŞ BAŞI 30 İLA 35 GR OLMALIDIR YANİ 1 SABAH 15 GR AKŞAM 15 GG KUŞ BAŞI OLICAK ŞEKİLDE VE KESİNLİNLİKLE KUŞLARIN ÖNÜNDE YEM KALMAMALI
SULARI GÜNLÜK TAZELENMELİ HATTA YAZIN GÜNDE 2 DEFA TEMİZ SU KOYULMALI
KUŞLAR YERDE PİSLİGİN İÇİNDE DEĞİL YEMLİKLERDE YEM VERİLMELİ
YEMLİKLER SULUKLAR SÜREKLİ TEMİZLENMELİ EN AZ HAFTADA 1 DEZENFEKTE EDİLMELİ
KÜMESLERDE TABAN IZGARASI MUTLAKA OLMALI
KÜMESLERE SERÇE KUMRU GİBİ YABAN HAYVANLARININ GİRİŞİ ÖNLENMELİ KÜMES TABANI TOPRAK İSE BETON OLMALI
FARE VEYA DİĞER HAŞERELER KÜMESLERDE OLMAMALI
KUŞLAR MUTLAKA GÜNEŞ GÖRMELİ EGER DIŞARI ÇIKAMIYORLARSA MUTLAKA KÜMESE EK TELLİ SALMALIK OLMALI
KÜMESLER TEMİZLENDİKTEN SONRA PÜRMÜZLE YAKILMALI VE DEZENFEKTE VEYA KİREÇLE MİKROBU KIRILMALI
YAVRULAR İÇİN KEÇELİ YUMURTALIKLAR KULLANILMALI YAVRU 10 GÜNLÜK OLDUGUNDA DEĞİŞTİRİLMELİ
AKŞAMLARI KÜMESLERDE IŞIK YAKILMAMASI İYİ OLUR not (buna bazı arkadaşlar itiraz edebilir hemen belirtiyim kuşlarda insanlar gibi gece dinlenmeye ihtiyaç duyar akşamları kuşlar uyuma modunda oldugu için istirahate ihtiyaçları vardır buna itiraz edecek olan arkadaş varsa itiraz etmeden önce bunu 2 ayrı kümesinde denesin aradaki farkı görecektir )
KÜMESLER KESİNLİKLE CEYRAN YAPMAMALI AMA HAVALANDIRMASI GÜZEL OLMALI MÜMKÜNSE BACA OLMALI
VERDİGİNİZ YEM EN ÖNEMLİ FAKTÖRDÜR YAVRU ZAMANI DAMIZLIK YEMİ KULLANILMALI
KUŞLAR TÜY ZAMANI DİŞİ ERKEK AYRILMALI VE DİŞİLERLE ERKEKLER KESİNLİKLE EŞ KATIM ZAMANINA KADAR BİRBİRLERİNİ GÖRMEMELİ
HAFTADA 1 SEFER SARIMSAK YAGI VE APTAMİL DEVAM SÜTÜ TOZU VEYA MULTİ VİTAMİN VERİLMELİ
10 GÜNDE 1 SEFER YIKAMA SULARINA ELMA SİRKESİ KATILMALI
KUŞLARIN ÖNÜNDE HER ZAMAN MİNERAL TAŞI OLMALI ( antibiyotik verildigi zamanlar hariç )
1 AYDA VEYA 2 AYDA BİR NUFRAMICYN 3 GÜN 4 GÜN TEMİZ SU 4 VE 5 CİGÜN VİTAMİN VERİLMELİ (bunu yaparken ilaçlı su 5 satten fazla kuşların önünde kalmamalı vemineral taşı verilmemeli )
RAHATSIZ YEME GELMİYEN PISIK DURAN KUŞLAR HEMEN DIŞKILARI VE AGIZ İÇİ KONTROL EDİLMELİ unutmıyalımki erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır
DIŞARDAN KÜMESE YENİ GELEN KUŞLAR KUYRUKLARI PİSSE YOLUNMALI AYAKLARI ILIK SUYLA YIKANMALI EN AZ 10 GÜN KARANTİNADA İLAÇLANMALI SONRA KÜMESE KATILMALI
HER HASTALIGIN İLACI FARKLIDIR KOMŞUYA BU İLAÇ İYİ GELDİ DİYE SANADA İYİ GELCEK DİYE BİRŞEY YOK KUŞ PISIYORSA BİR ÇOK NEDENİ VARDIR ONA GÖRE İLAÇ VERİLMELİ
İLAÇLAR GÜNEŞ GÖRMİYEN VE SICAK OLMIYAN ODA SICAKLIGINDA HAVA ALMICAK ŞEKİLDE AGIZLARI KAPALI MUHAFAZA EDİLMELİ 3 4 AY ÖNCE ALDIGINIZ İLAÇ ARTIK KULLANILMAZ BENCE

SAYGI DEĞER GÖNÜL DOSTLARIM BUNLAR DAHA ÖN SÖZ GİBİ DAHADA UZATMAK İSTEMEDİM VE BENİMDE ŞAHSEN KULANDIĞIM VE YILLARDIR FAYDASINI GÖRDÜGÜM KORUMA ŞEKİLLERİ UMARIM SİZLERE YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR EGER BU KONUDA ANLAŞILMIYAN KAFANIZA TAKILAN BİR YER OLURSA TÜRKİYEDE OLDUGUM SÜRECE TELİM 7 24 AÇIK ULAŞABİLİRSİNİZ TELİM KAPALIYSA YURT DIŞINDAYIMDIR BURAYA YAZARSANIZ ELİMDEN GELEN EN KISA SÜREDE SİZE DÖNÜŞ YAPACAĞIM
SAYGILARIMLA

Fatih YELEĞEN

FORUM YÖNETİCİSİ
Cevap: SAĞLIKLI KÜMES

Değerli Kardeşim;

Verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyoruz,bu tür bilgilerinizi devamlı paylaşın,paylaşın ki burada faydalı bir iş yapmış olalım.Sadece kuşun güzelmiş selamlar denmesinden ziyade bu tür bilgilerin yayınlanması çok daha önem arzetmektedir.Çok teşekkür eder,saygılar sunarım Allah'a emanet ol.

antep27

New Member

Şenol abi bide soğuk kış gününde ılık içme suyu benim kuşları inanılmaz iyi geldi. Aslında bunu kimseden duymadım kendim öyle rastgele deneyerek tecrübe ettim ama benim güvercinler resmen kudurdu. Benden başka bu olayı tecrübe eden varmı yani iyi geliyo diye daha kötü durumlara düşmeyeyim.

Şenol ATAV

Değerli Kardeşim;

Verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyoruz,bu tür bilgilerinizi devamlı paylaşın,paylaşın ki burada faydalı bir iş yapmış olalım.Sadece kuşun güzelmiş selamlar denmesinden ziyade bu tür bilgilerin yayınlanması çok daha önem arzetmektedir.Çok teşekkür eder,saygılar sunarım Allah'a emanet ol.
sağolasın abim inş elimden geldikçe bilgi paylaşımı yapmaya çalışıcam

Şenol ATAV

Şenol abi bide soğuk kış gününde ılık içme suyu benim kuşları inanılmaz iyi geldi. Aslında bunu kimseden duymadım kendim öyle rastgele deneyerek tecrübe ettim ama benim güvercinler resmen kudurdu. Benden başka bu olayı tecrübe eden varmı yani iyi geliyo diye daha kötü durumlara düşmeyeyim.

usta kuşlara soguktan birşey olmaz yukarda belirttim yeterki kümes ceyran yapmasın suları buz tutmasın yeter ılık su hakkında bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem ama çok soguklarda kuşların sularına 3günde 1 sefer 1 çorba kaşıgı pekmez veya bal verilebilir iyi gelir

Düziçili Sinan

New Member

şenol abi verdigin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.yavru bakan kuşlardadamı yemleme sabah aksam olmalı saygılarr..

Şenol ATAV

şenol abi verdigin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.yavru bakan kuşlardadamı yemleme sabah aksam olmalı saygılarr..

sağolasın usta evet yavru bakan kuşlardada yemleme kuş başı 15 gr olcak şekilde 1 sefer sabah 15 gr da akşam olmalı yazın 30 gr 3 e bölünmeli nedeni ise anaçlar her yem yedikten sonra gidip yavruya bakarlar bu şekilde yemleme olursa yavru asla aç ve susuz kalmaz yavru büyüdükçe gramajda arttırılmalı tabiki ama hiç bir zaman kuşların önünü yem doldurup bırakılmamalı bu kuşlara iyilik değil kötülüktür saygılarımla

Anıl KAMIŞ

DİYARBAKIR - Yetkili Bölge Temsilcisi

Şenol Bey Usta bilgilerin mükemmel derecede işe yarayacak türden. Benim de eklemek istediğim kümes kapasitesinden fazla kuş beslenmemesidir. Kuş fazlalığı hastalıklara resmen davetiye çıkarmaktadır.

fatih

New Member

ustam emeklerine sağlık paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ederim.
saygılarımla.

Seyit KORKMAZ

Kıymetli ustam ellerine sağlık çok güzel bir konuya değinmiş büyük bir zevkle okudum paylaşım mükemmel ümraniyeden selamlar

olimpiyat

New Member

bılmek ogrenmek erdemlıktır herzaman bırseylerı arastırmak her konuda fayda saglar hayatımızda.yeterkı dogru konular uzerınde arastırılma yapılsın kuslarımız bızım ıcın onemlı ise onlarında onemı oldugunu unutmuyalım.buyuk meblalar verıp kus alıyoruz hobımızı tatmın etmek ıcın ama kumesımızde sorun var buda kusun yok olusuna sebeb verıyor.hıjyen,temızlık,bakım cok onemlı ama malesef bız bu 3 konudan uzak kalıyoruz herzaman.buda bıze uzucu sebebler verıyor.ıyı arastırma ıyı ınceleme bıze fayda salıcaktır. hastalıklar ve teshıslerı hakkında herzaman ve 7/24 ulasabılırsınız 0542.228.6032 neticelerımız ve yaptıklarımız ortadadır.

genckuscu

New Member

Eline Sağlık Tek Tek okudum güzel bi konuya değinmiş sin Tşk ler
Doğan sana Gelince :D onu bende yapıyom dam da piknik tüpü var hava soğuk olduğunda kar olduğunda 10 litre suyu bi tenekede kaynatıp 5 adet yalağa döküyom iyi oluyor yem den hemen sonra doya doya kana kana içiyorlar soğuk olmadığı için ve iyi geliyor hemde mikrop u ölmüş oluyor toz vitamin de ilave ediyom o zaman kuşları dam da tutaman atmaca olur lar :D eve gelmezler vallaha :D neyse Selam ve saygılar

aliosman

New Member

Değerli kaptanım,ellerine ,yüreğine sağlık çok güzel öğretiler verdiniz .
Ne yazık ki çoğumuz bunları yapmaya üşeniyoruz...

yalan80

Member

güzel bilgiler saol usta ama takıldıgım bişey var kusura bakma lütfen zemin beton demişin ben çift li besliyoom ve dağda evim kümeslarim ahşap tahta yani tabanda toprak betondan saglıklı düşünüyorum sizlerinde görüşünü örenmek istedim

KEŞPİRPOSTA

New Member

bilgilendirdiğin için sagol şenol abe bende 2 koruma hususuna dikkat ediyorum . KÜMES TEMİZLİĞİ VE TEMİZ HAVA
BUNLAR DAHA AĞIR BASIYOR BENCE BENİN KANAATİM BU YÖNDE

gülcik63

New Member

faydalı bilgiler vermişsiniz elinize sağlık

Şenol ATAV

güzel bilgiler saol usta ama takıldıgım bişey var kusura bakma lütfen zemin beton demişin ben çift li besliyoom ve dağda evim kümeslarim ahşap tahta yani tabanda toprak betondan saglıklı düşünüyorum sizlerinde görüşünü örenmek istedim

ustam tahta kümes tabiki güzeldir fakat kümes içinin toprak olması sürekli nemli olması demektir veya kuru bile olsa yagmur yagdıgında hatta suluktan dökülen sudan dolayı bile nem yapması mikropların canlanması demektir telli yeriniz veya kuşların dışarı topraga çinene yayılması tabiki güzeldir ama kümes içinin beton olması en temiz vede sağlıklısıdır temizlik yapıldıgında kesinlikle mikrop kalmaz ama bu tarif ettigim şekilde yapılan temizlikte kalmaz saygılarımla